Piskama e dites
"AS NË ËNDËRRAT E MIJA MË TË ÇMENDURA, NUK DO TA IMAGJINOJA NJË JETË MË TË MIRË"

- Hugh Hefner, 9 Prill 1926 - 27 Shtator 2017
image

 

Liderët e G20 pozuan për foton zyrtare të samitit që filloi në Hamburg të Gjermanisë, të Premten. Më poshtë po ju tregojnë kush është kush në këtë portret grupor:

 

1. Emmanuel Macron, President i Francës
2. Donald Trump, President i SHBA
3. Joko Widodo, President i Indonezisë
4. Enrique Peña Nieto, President i Meksikës
5. Jacob Zuma, President i Afrikës së Jugut
6. Mauricio Macri, President i Argjentinës
7. Angela Merkel, Kancelare e Gjermanisë
8. Xi Jinping, President i Kinës
9. Vladimir Putin, President i Rusisë
10. Recep Tayyip Erdoğan, President i Turqisë
11. Michel Temer, President i Brazilit
12. Moon Jae-in, President i Koresë Jugore
13. Alpha Condé, President i Guineas
14. Paolo Gentiloni, Kryeministër i Italisë
15. Justin Trudeau, Kryeministër i Kanadasë
16. Narendra Modi, Kryeministër i Indisë
17. Shinzō Abe, Kryeministër i Japonisë
18. Malcolm Turnbull, Kryeministër i Australisë
19. Theresa May, Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar
20. Donald Tusk, President i Këshillit Evropian
21. Jean-Claude Juncker, President i Komisionit Evropian
22. Angel Gurría, Sekretar i Përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim
23. Antonio Guterres, Sekretar i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara
24. Roberto Azevêdo, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Tregtisë
25. Erna Solberg, Kryeministre e Norvegjisë
26. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë
27. Mark Rutte, Kryeministër i Holandës
28. Christine Lagarde, shefe e Fondit Monetar Ndërkombëtar
29. Macky Sall, President i Senegalit
30. Guy Ryder, Drejtor i Përgjithshëm i Organizatës Botërore për Punëtorë
31. Lee Hsien Loong, Kryeministër i Singaporit
32. Jim Yong Kim, President i Bankës Botërore
33. Mariano Rajoy Brey, Kryeministër i Spanjës
34. Nguyễn Xuân Phúc, President i Vietnamit
35. Mark Carney, Kryetar bordi i Stabilitetit Financiar të G20
36. Ibrahim Al-Assaf, Ministër i Shtetit i Arabisë Saudite

 

Janë 20 anëtarë të G20: 19 shtete dhe Bashkimi Evropian. Spanja konsiderohet si mysafir i përhershëm i samiteve të G20, dhe mysafirë të tjerë vazhdimisht ftohen për pjesëmarrje. Këtë vit, Gjermania ftoi 3 shtete partnere - Norvegjinë, Holandën dhe Singaporin, si dhe Bashkimin Afrikan (përfaqësuar nga Guinea), Bashkëpunimi Ekonomik i Azisë dhe Paqësorit (përfaqësuar nga Vietnami), si dhe Partneritetin e Ri për Zhvillim të Afrikës (përfaqësuar nga Senegali).

 

burimi: CNN.com

 

© 2012 - 2018 Piskama.com
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
www.fatcow.com